piątek, 5 kwietnia 2013

CEL I SENS ŻYCIA WG PROFESORA JERZEGO LECHOWSKIEGO


Cel i sens życia

Różne teorie filozoficzne rozwiązujące problem sensu i celu życia przyjmowały jako punkt wyjścia idee szczęścia, cnoty, czynienia dobra ludziom, wypełniania obowiązków moralnych samodoskonalenie itd. Różni filozofowie rozmaicie ujmowali sens życia. Należałoby zatem najpierw rozstrzygnąć czy istnieje obiektywny sens życia. W warunkach panowania prywatnej własności i powszechnej konkurencji rodzi się w człowieku dążenie do szukania sensu życia nie w czym innym, jak tylko w zdobywaniu pieniędzy. Sensem życia staje się walka (zamiast współdziałania) ze wszystkim co przeszkadza ludziom w zdobywaniu szczęścia. Nieliczni tylko szczęście upatrują w dobroci i miłości wzajemnej rozumiejąc głęboko sens i cel życia jako tego okresu przejściowego do wieczności. Życie ludzkie posiada obiektywne znaczenie i ma sens zarówno dla postępu społecznego jak i dla każdego człowieka jeśli tylko będzie przyczyniać się do realizacji lepszych czasów... .
Nieśmiertelność.

1 komentarz:

  1. Szanowny Panie Jerzy.

    To, co Pan napisał ma absolutnie SENS, tyle, że mieć rację a realizować sensownie to, co Pan przedstawił, to zupełnie co innego.

    Od początku moich kontaktów z Panem zachowuje się Pan jak ktoś, co wszystko wie lepiej od innych, a Pańskie wywody "eks katedra" mają się nijak to tego, co obserwujemy wokół siebie.

    OdpowiedzUsuń